Wibke Brueggemann a Dvořákova Praha

Autorka queer literatury pro mladé Wibke Brueggemann se pomocí svého debutu snažila dokázat, že LGBTQ+ romány nemusí vždy být tragické. Nyní přijíždí do Prahy pracovat na svém třetím románu, jehož dej zasadila do předrevoluční Prahy. Rozlišné světy hlavních hrdinek, které jindy dělí železná opona, se zde střetnou během hudebního festivalu.

Luke Hemmings Photography

Autorka se narodila v severním Německu, avšak vyrůstala na jihu Spojených států amerických. Po dobu 25 let žila v Londýně, nyní je zpět v Německu.

Wibke, vyslovované Vibka, nejprve studovala herectví na Akademii Live v Británii, brzy však zjistila, že její skutečnou vášní je psaní. Proto se rozhodla vystudovat magisterský obor kreativního psaní specializovaný na psaní pro mládež na Bath Spa University. Zde také získala Literární cenu Bath Spa University.

Autorčina tvorba

Wibke se zaměřuje na současné Young Adult romány s LGBTQ+ tématikou. Snaží se změnit zakořeněnou představu, že většina LGBTQ+ románů musí mít tragický podtón, jak sama říká v tomto rozhovoru o své knižní prvotině a problematice LGBTQ+ románů (anglicky).

Debutovala s knihou Love is for losers (Macmillan Children’s Books, 2021), queer komedií psanou v deníkové formě, která vyšla i v češtině pod názvem Láska je na prd (Yoli, 2021). Hlavní hrdinka románu, patnáctiletá Phoebe, se zařekne, že se nikdy nezamiluje. Pak ale dostane brigádu v místním second handu a shodou náhod, které nemohla ani trochu předvídat, tam narazí na Emmu, dívku, která docela změní Phoebein pohled na věc.

O rok později Wibke spolupracovala s autorem Maximillianem Jonesem na knize Breaking Down The Wall (Hachette Children’s Group, 2022), z období pádu Berlínské zdi. V roce 2023 pak vydala svou zatím poslední knihu Cupid’s Revenge (Macmillan Children’s Books, 2023), která letos vyšla na Slovensku pod názvem Amorova pomsta (Slovart). Dá se předpokládat, že český překlad na sebe nenechá dlouho čekat.

Praha město literatury UNESCO – rezidence květen a červen 2024

Wibke má mnoho zájmů – od astrofyziky po umění z období italské renesance. Vysoko na seznamu má také cestování, což je možná jedním z důvodů, proč se přihlásila na literární rezidenci Praha město literatury UNESCO.

V Praze bude pobývat v období května a června 2024. Zde se chystá pracovat na nové knize zachycující románek mladých studentek, na pozadí hudebního festivalu v roce 1989. Román bude pojednávat o dvou zdánlivě odlišných světech, o přijetí sama sebe a o naději a víře v lepší budoucnost.

Krátký příspěvek Wibke o knize Breaking Down the Wall a jejím dětství v rozděleném Německu (anglicky).


Na koho dalšího se můžete v tomto roce těšit?