Síť kreativních měst UNESCO (UNESCO Creative Cities Network, UCCN) vznikla v roce 2004 a nyní sdružuje 350 měst ze 90 různých zemí. Města se v rámci svého členství v síti zavazují k rozvíjení partnerství, podněcování účasti na kulturním životě obyvatel a k začleňování kultury do plánů udržitelného rozvoje města. Činnost sítě se zaměřuje na sedm kreativních oblastí: řemesla a tradiční lidová kultura, design, film, gastronomie, mediální umění, hudba a literatura. Kromě Prahy je členem sítě kreativních měst UNESCO také Brno, které získalo titul kreativního města hudby.
Prestižní titul kreativní město literatury, jehož nositelem je od roku 2014 Praha, uděluje UNESCO městům s mimořádným významem na poli literatury. Síť kreativních měst literatury UNESCO nyní sdružuje 53 měst po celém světě.
Obsah článku:
REZIDENČNÍ POBYTY V PARTNERSKÝCH MĚSTECH UNESCO
Projekt Praha město literatury nabízí rezidenční pobyty pro zahraniční spisovatele a překladatele již od října roku 2015. Do programu stipendijních pobytů se zapojila také další města ze sítě kreativních měst UNESCO.
Rezidenční pobyty v Granadě
Nové kolo rezidenčních pobytů je vyhlášeno v Granadě, a to na 30 denní pobyt v termínu 4. listopadu – 3. prosince.
Cílí na podporu kontaktů a vytváření vazeb mezi spisovateli z Granady a ostatními městy a zeměmi po celém světě. Rezidenční program je otevřen spisovatelům z celého světa a píšící v jakémkoliv jazyce.
Rezidentům je zdarma zajištěno ubytování, pokryty cestovní výdaje a zajištěno stravování.
Zasílání žádostí bylo možné do 20. června 2024.
Rezidenční pobyty v Reykjavíku
Reykjavík nabízí dvoutýdenní rezidenční pobyt pro autory v termínu 1. – 14. října.
Stipendijní pobyt v Reykjavíku je určen pro jednoho spisovatele či básníka z jiného města ze sítě kreativních měst literatury UNESCO. Přihlásit se mohou spisovatelé, kteří již publikovali alespoň jedno dílo a mají faktický vztah k jinému kreativnímu městu literatury.
Vybranému autorovi budou uhrazeny cestovní náklady, ubytování v domě Benedikta Gröndala a vyplaceno stipendium 650 euro. Organizátoři budou autorovi nápomocni v zapojení do literárního života města.
Zasílání žádostí bylo možné do 14. června 2024.
Rezidenční pobyty ve Wondžu
Wondžu nabízí rezidenční pobyt pro jednoho zahraničního spisovatele z jiného města sítě kreativních měst literatury UNESCO.
Rezidentovi bude uhrazena zpáteční letenka a částečná strava v Kulturním centru Toji, kde bude ubytován. Pobyt nabízí možnost poznat korejskou kulturu a literární scénu a navázat vztahy s dalšími umělci pobývajícími v Kulturním centru Toji.
Osmitýdenní rezidenční pobyt bude probíhat v termínu 1. září – 31. října a přihlásit se mohou všichni publikovaní autoři.
Zasílání žádostí je možné do 31. května 2024.
Rezidenční pobyty v Krakově
Krakov pokračuje ve svém rezidenčním programu, který je určen mladým nadějným spisovatelům z partnerských měst sítě kreativních měst literatury UNESCO.
Rezidenční program v Krakově nabízí spisovatelům a překladatelům dvouměsíční pobyt ve Ville Decius. Rezidentům je hrazena doprava do Krakova a zpět a poskytnuto měsíční stipendium ve výši 2500 zlotých. Krakov zajistí rezidentům možnost podílet se na literárním životě města a pomůže jim rozvíjet příležitosti k propagaci svých děl v Polsku.
Zasílání žádostí bylo možné do 23. dubna 2023.
Rezidenční pobyty v Leeurwardenu
Leeurwarden nabízí měsíční rezidenční pobyt pro zahraniční spisovatele a překladatele z ostatních měst ze sítě kreativních měst literatury UNESCO.
Spisovatelé mohou strávit měsíc zkoumáním nebo psaním svého literárního projektu a seznámit se s nizozemskou literární scénou.
Hostující spisovatel obdrží příspěvek ve výši 2 000 EUR a náhradu výdajů ve výši 35 EUR denně, bude mu uhrazeno i ubytování.
Zasílání žádostí bylo možné do 20. února 2023.
Rezidenční pobyty v Tartu
Tartu zahájilo svůj program rezidenčních pobytů v roce 2017.
Stipendijní program Tartu má za cíl zvýšit mezinárodní komunikaci a spolupráci, přispět k mobilitě spisovatelů a překladatelů, nabídnout kreativní a inspirativní prostředí a poskytnout spisovatelům příležitost představit svou práci estonským čtenářům. Program je otevřen všem spisovatelům a překladatelům z celého světa.
Rezidentům je zdarma zajištěno ubytování, proplaceno cestovné a poskytnuto stipendium ve výši 600 euro měsíčně.
Zasílání žádostí bylo možné do 15. února 2023.
Rezidenční pobyty v Lublani
Lublaň nabízí dva měsíční rezidenční pobyty pro zahraniční spisovatele z dalších měst ze sítě kreativních měst literatury UNESCO. V roce 2023 budou nabízena dvě rezidentská místa, vždy v trvání jednoho měsíce, konkrétně v červnu a na přelomu října a listopadu.
Každému rezidentovi bude na měsíc poskytnuto stipendium ve výši 1000 euro a ubytování v restaurovaném Swisshouse Creative Centre. Rezidenti se seznámí s literární scénou v Lublani, organizátoři jim umožní veřejnou prezentaci jejich práce, případně setkání s překladateli.