Patří k nejvýznamnějším básníkům rumunské Generace 2000, kromě vlastní tvorby se však také věnuje překladu a publikaci básnických antologií současné světové poezie a propagaci rumunské poezie doma i v zahraničí. Na rezidenci se chce Claudiu Komartin s Prahou blíže seznámit a spolu s českými básníky a překladateli začít pracoval na antologii, která by zachytila tvář tohoto města, jeho vnitřní život a spletité příběhy.
Claudiu Komartin je rumunský básník a překladatel, původem z Bukureště. Vydal již šest básnických sbírek a je jedním z nejvýraznějších představitelů tzv. Generace 2000 – básníků narozených v poslední dekádě komunistického režimu či v prvních letech demokracie, kteří rumunsko-jazyčné poezii dali nový, moderní směr.
Autorova tvorba
Jeho prvotina Păpușarul și alte insomnii (2003) získala prestižní Cenu Mihaie Eminesca za literární debut a způsobila, že se Komartin téměř ihned stal uznávaným hlasem mladé generace. Následovaly další úspěšné básnické sbírky: Circul domestic (2005), za kterou obdržel Ocenění Rumunské akademie za poezii, Un anotimp în Berceni (2009), cobalt (2013), Autoportret în flama de sudură (2021) a zatím poslední Inoculare (2022).
Jeho poezie čerpá z napětí mezi touhou po harmonii a syrovou, neuspokojivou skutečností. Klíčová slova básní vytvářejí dvě linie, které se setkávají a protínají. Na jedné straně melancholie, něha, snění a slabost; na druhé straně nespavost, neklid, násilí a hrůza.
Kromě vlastní tvorby se Komartin aktivně věnuje propagaci rumunské poezie všeobecně, o čemž svědčí i fakt, že vydal již dvě básnické antologie (Maeștrii unei arte muribunde, 2017, a 17 poeme de dragoste și un pantoum imperfekt, 2022).
Jeho básně vyšly v knižních výborech v němčině, srbštině, turečtině, bulharštině a polštině a dále ve francouzském, španělském, slovinském, korejském, českém, japonském a slovenském překladu v zahraničních časopisech a antologiích. Sám Komartin pak do rumunštiny přeložil nebo pomohl přeložit díla autorů jako jsou Kurt Vonnegut, Mario Benedetti, Georgi Gospodinov, Philippe Caludel nebo Miroslav Holub.
Od roku 2010 je šéfredaktorem časopisu Poesis Internaţional a nakladatelského domu Maxe Blechera, v letech 2019-2023 také sloužil jako viceprezident Rumunského PEN klubu.
Praha město literatury UNESCO – rezidence srpen a září 2024
Komartin se dlouhodobě snaží vytvářet mosty vzájemného uvědomění a porozumění – skrze přípravu výběrů evropské poezie do rumunštiny (uvést můžeme antologii švédské, belgické, maďarské nebo islandské poezie, které vyšly v nakladatelství Maxe Blechera) i spolupráci na publikaci antologií rumunské poezie do jiných jazyků (např. ve slovenštině vydaný soubor Poslední pionieri Východu). Nyní by se rád zaměřil na českou literární scénu s důrazem na Prahu a její živé básnické osobnosti.
Během své rezidence hodlá Prahu prozkoumat blíže a ve spolupráci s českými překladateli a básníky začít pracoval na sbírce, která by zachytila tvář tohoto města, jeho vnitřní život a spletité příběhy.