Obsah článku:
EXPEDICE POEZIE
PRAHA VE 100 SLOVECH
LITERÁRNÍ PROCHÁZKY
LITERATURA V ULICÍCH PRAHY
KNIHA PRO SOCHU
VERŠE V ULICÍCH
TOULAVÉ ČTENÍ
Expedice poezie
Expedice poezie byla názvem překladatelského workshopu dvou měst, která se nacházejí v síti kreativních měst literatury UNESCO. Úvodní část projektu Expedice poezie představila po třech českých a německých básnících, kteří si navzájem překládali ukázky ze své tvorby.
První Expedici poezie vznikla z iniciativy UNESCO kreativního města literatury Heidelbergu a započala spoluprací s Prahou. Expedice z Heidelbergu byla vyslána do Prahy v zastoupení tří německých básníků: Franka Barsche, Anne Richter a Hanse Thilla. Jejich úkolem bylo propojit své síly a umělecké snahy s českými partnery – Wandou Heinrichovou, Radkem Malým a Vendulou Vartovou. Těchto šest autorů z partnerských měst vytvořilo skupinu, která pracovala na vzájemných překladech svých básní. Pokusili se na základě primárního interlineárního převodu přetlumočit (individuálně, ve dvojici či v celé trojici) své verše, které poté přednesli na společném čtení konaném jak v Praze, tak i v Heidelbergu. Výsledkem společné práce jsou překlady z jednoho jazyka kreativního města literatury UNESCO do jazyka druhého města. Neméně důležitým přínosem projektu je také prohlubování česko-německých vztahů v rámci sblížení dvou odlišných jazyků.
Celá Expedice poezie je nyní dostupná v podobě e-knihy včetně originálních básní a výsledných překladů.
Praha ve 100 slovech
Praha ve 100 slovech byl projekt, který se v roce 2016 uskutečnil v Praze poprvé. Jednalo se o soutěž pro všechny, kteří mají svoje město rádi natolik, že o tom chtějí napsat, ne však více než 100 slov.
Do soutěže nám přišlo 407 textů. Porota vybrala 100 nejlepších, které byly publikovány jako kniha. Dvanáct nejlepších z nich bylo poté doplněno ilustracemi od předních českých ilustrátorů a vystaveno v Českém centru. První tři místa byla vyhlášena a odměněna na vernisáži výstavy. Na vítězné texty s ilustracemi se můžete podívat v našich aktualitách.
Vybrané texty ze soutěže Praha ve 100 slovech jsou nyní dostupné on-line nebo jako e-kniha.
Literární procházky
Literární procházky byly dlouhodobě rozvrženým cyklem projektu Prahy město literatury, který proběhl v roce 2015 a navázal na vypracovanou a stále doplňovanou historickou a současnou mapu Prahy.
V rámci literárních procházek jste mohli poznat místa a pozoruhodné souvislosti ze života a díla Egona Bondyho, Jakuba Arbesa, Franze Kafky, Vladimíra Holana, Alberta Camuse i Jana Nerudy. Všechny plánované literární procházky již proběhly, nové trasy, témata a osobnosti zatím nechystáme.
Literatura v ulicích Prahy
Od roku 2009 jsme usilovali o přijetí do sítě kreativních měst literatury UNESCO. V březnu 2014 jsme podávali komplikovanou přihlášku, jejíž součástí byly i informace o dočasných akcích z různých koutů Prahy, které probíhaly od léta do zimy roku 2011. V archivu našich akcí se můžete podívat, jak se nám propagace literatury v ulicích povedla.
V současné době sice na čtoucí sochy nebo ptačí budky nenarazíte, literární stezky v Botanické zahradě hl.m. Prahy, v Botanické zahradě Univerzity Karlovy v ulici Na Slupi 16 a v parku psychiatrické léčebny v Bohnicích jsou však stále čitelné!
Kniha pro sochu
Po celé Praze se nachází velké množství soch a plastik, ze kterých byly udělány čtenáři knih. Aktivita se odehrávala v listopadu 2011, kdy po 3 týdny v rámci aktivity Kniha pro sochu četly vybrané pražské sochy beletrii z české klasiky, z knih autorů současných, prózu i knihy naučné.
Se čtoucími sochami jste se mohli potkat nejen v centru města, ale i na sídlištích Prahy 11 a následně také Prahy 10. U Miminek Davida Černého byla tato aktivita zahájena primátorem Bohuslavem Svobodou, ředitelem knihovny Tomášem Řehákem a zástupcem nakladatelství Albatros. Více se dozvíte v článku.
Verše v ulicích
Příležitostní básníci mohli od 21. listopadu do 11. prosince 2011 posílat své verše na facebookové stránky projektu. Ty básně, které dostaly od veřejnosti nejvyšší hodnocení, byly promítány na světelných obrazovkách a zveřejňovány v Literárních novinách.
Vítězné básně bylo možné číst na velkoformátových venkovních obrazovkách společnosti Screenet u obchodního centra Paladium, Flora, Arkády Pankrác, Avion Shopping Park Zličín, obchodním domě My Národní třída, na Kongresovém centru Praha a také v Literárních novinách, které jsou mediálním partnerem projektu Praha město literatury.
Přečtěte si jednotlivé vítězné básně v příspěvku…
Toulavé čtení
Po celé Praze putovalo začátkem roku 2012 třicet tisíc lístků s logem Praha město literatury. Na jedné straně bylo logo projektu, na druhé straně bylo možné napsat ukázku z oblíbené knihy. Lístky bylo možné objevit na méně či více obvyklých místech, prázdné lístky pak byly k dispozici u partnerů projektu.
Více si přečtěte v článku.